Rahim ağzı kanseri ve HPV aşısı

Rahim ağzı kanseri, smear tarama programları ve erken dönem lezyonlarının etkin tedavisinin mümkün olması nedeniyle önlenebilir bir kanser türü olarak kabul edilir.

Servikal kanser için birçok risk faktörü vardır. İlk ilişki yaşının küçük olması (<16 yaş) çok sayıda seksüel partner, sigara içilmesi, ırk, doğum sayısının fazla olması ve düşük sosyal ekonomik düzey bunların arasında en başlarda sayılabilir.

Günümüzde human papillama virüsünün (HPV) servikal kanserin gelişiminde en önemli etiyolojik ajan olduğu üzerinde durulmaktadır. Yapılan çalışmalarda serviks kanseri olgularının neredeyse tümünün (%99) HPV’nin belirli tiplerinden kaynaklandığı gösterilmiştir.

Pelvik muayene, smear ve kolposkopi erken dönemde tanı koymaya yardımcı olmaktadır.

Hastalarda en sık görülen şikayet kanamadır. Çoğu kez ilişki sonrası kanama görülür. Ama düzensiz ya da menapoz sonrası kanama şeklinde de olabilir.

Düzenli olarak pap smear testi yapılması hastalığın erken dönemde tespit edilmesini sağlayabilmektedir. İlk cinsel ilişkiden üç yıl sonra ya da 21 yaşından itibaren yıllık pap smear testi yapılması ve arka arkaya üç smear normalse daha sonra 2 – 3 yılda bir smear testi yapılması önerilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ( HPV Aşısı )

Rahim ağzı kanseri ve HPV (Human papilloma virüsü) nin yakın ilişkisinden dolayı HPV’ye karşı aşı geliştirilmiştir. Ülkemizde iki tür HPV aşısı bulunmaktadır. HPV aşısı virüs ile karşılaşmadan önce yapılırsa koruyuculuk %100’e yakındır. 

HPV aşısı 9-26 yaş arası bayanlara önerilmektedir. Buna karşın aşıyı 55 yaşına kadar uygulayan ülkeler de vardır. Fakat yaş ilerledikçe ve cinsel partner sayısı arttıkça aşının etkinliği azalmaktadır.

Aşı yaptırılsa bile smear takiplerine devam edilmelidir.
 

Sevim TURHAN
Sevim Turhan - DoktorTakvimi.com